Späť

Téma: STEVE JOBS

Život

Steve Jobs, celým menom Steven Paul Jobs, sa narodil 24. februára 1955, v San Franciscu, v štáte California na západnom pobreží USA. Zomrel 5. októbra 2011. Bol spoluzakladateľom spoločnosti Apple Inc. a jednou z vedúcich osobností počítačového priemyslu. Do augusta roku 2011 pôsobil ako výkonný riaditeľ spoločnosti; svoj post v spoločnosti opustil zo zdravotných dôvodov (smrť na rakovinu).

"Keď život vyzerá ako prechádzka ružovou záhradou, za dverami číha nebezpečenstvo."

Ako spoluzakladateľ Apple sa podieľal na popularizácii konceptu domácich osobných počítačov. Neskôr ako jeden z prvých rozpoznal obchodný potenciál grafického používateľského rozhrania a počítačovej myši a presadil tieto technológie do počítača, ktorý dostal názov Apple Macintosh.

"Buďme meradlom kvality. Niektorí ľudia nie sú zvyknutí na prostredie, kde sa dokonalosť očakáva."

V roku 1985 bol prepustený zo spoločnosti Apple, čo ho podnietilo k založeniu počítačovej firmy NeXT. Tú v roku 1996 odkúpil Apple Inc. a Jobs sa opäť vrátil do vedenia Apple. Jobs bol tiež hlavným výkonným riaditeľom spoločnosti Pixar, ktorá sa zaoberá produkciou počítačovo-animovaných celovečerných filmov. Pod jeho vedením vytvorila spoločnost PIXAR prvý celovečerný animovaný film TOY STORY. Jobs v roku 2006 predal PIXAR spoločnosti Disney a stal sa najväčším jednotlivým akcionárom Disney (s približne 7 % akcií) a členom dozornej rady spoločnosti. 

Jobs sa narodil v San Franciscu, v Kalifornii. Jeho matka bola Američanka Joanne Carole Schiebleová a otcom študent (a neskôr profesor) politológie a histórie zo Sýrie Abdulfattah John Jandali. Týždeň po narodení bol však Steve poskytnutý na adopciu a adoptovaný Paulom a Clarou Jobsovcami z Mountain View v Kalifornii. Tí ho pomenovali Steven Paul Jobs. Jobsovi biologickí rodičia sa neskôr vzali a mali spolu ešte dcéru, spisovateľku Monu Simpsonovú, s ktorou sa Jobs po prvý raz stretol až v dospelosti. Manželstvo jeho biologických rodičov sa neskôr rozpadlo. Jobs nemal rád, keď sa o jeho adoptívnych rodičoch hovorilo ako o adoptívnych - nazýval ich jednoducho svojimi rodičmi. Na strednú školu chodil Jobs v Cupertine a po škole navštevoval kurzy spoločnosti Hewlett Packard v Palo Alto. Čoskoro tam začal počas prázdnin pracovať, spolu so Stevom Wozniakom. V roku 1972 Jobs dokončil strednú školu a prešiel na vysokú školu v Portlande v Oregone, no z nej odišiel už po prvom semestri. 

steve jobs, steven paul jobs, jobs steve

Dom Jobsových v Sunnyvale s garážou, kde sa zrodil Apple 


V roku 1974 sa Jobs vrátil do Kalifornie a pravidelne sa s Wozniakom zúčastňoval stretnutí nadšencov počítačov. Zamestnal sa ako technik v Atari s úmyslom našetriť peniaze na plánovanú duchovnú cestu do Indie. Späť do USA sa z Indie už vrátil ako budhista.

"Nepočúvajte svojich zákazníkov, lebo oni nevedia, čo chcú."

V roku 1974 tiež s Wozniakom začali predávať tzv. blue boxes (modré škatule), ktoré umožňovali medzimestské volania zadarmo.

Neskôr Jobs zamieril do Indie, kde hľadal filozofické osvietenie. Vrátil sa s oholenou hlavou a v tradičnom indickom odeve a znova sa zamestnal v Atari. Atari v tom čase ponúkalo technikom 1000 dolárov za každé zmenšenie počtu potrebných čipov na matičnej doske pre hru Breakout. Jobs sa príliš o obvody matičných dosiek nezaujímal, ale dohodol sa s Wozniakom, že sa rozdelia na polovicu a Wozniak - na prekvapenie Atari - znížil počet potrebných čipov z 50 na 45 kusov. Jobs povedal Wozniakovi, že mu Atari dalo 700 dolárov a dal mu len 350. 

"Jednoduchosť je najvyššou formou dokonalosti."

Cesta k Apple Computer

Vo veku 20 rokov Jobs presvedčil Wozniaka, aby spolu založili spoločnosť a začali predávať počítač, ktorý si Wozniak doma sám vyrobil. Spoločnosť Apple Computer bola založená 1. apríla 1976. Hoci pôvodný plán bol predávať iba základné dosky, Jobs a Wozniak vytvorili kompletné počítače. Ten prvý sa volal Apple I a predávali ho za 666,66 dolárov. Nasledujúci rok vydali Apple II, ktorý bol vysoko úspešný a posunul Apple medzi veľkých hráčov na trhu osobných počítačov. V máji 1980 nasledoval Apple III, síce s menej hviezdnym úspechom, ale spoločnosť Apple už bola rozbehnutá a v decembri 1980 sa stala verejne obchodovateľnou spoločnosťou (akciovou spoločnosťou).

Ako sa Apple postupne rozrastal, Jobs sa začal obzerať po schopnom manažérovi, ktorý by mohol byť hlavným výkonným riaditeľom spoločnosti. Takým bol v roku 1983 John Sculley zo spoločnosti Pepsi, ktorého do Apple pritiahol výzvou: „Chcete do konca života predávať osladenú vodu, alebo chcete zmeniť svet?“ V tom istom roku Apple tiež začalo dodávať technologicky pokročilý, no komerčne neúspešný model Apple Lisa.

"Veci vedú k svojim protikladom."

24. januára 1984 Apple predstavilo Apple Macintosh, prvý komerčne úspešný počítač s grafickým užívateľským rozhraním, ovplyvneným počítačmi Xerox PARC. Vývoj Macintosha začal Jef Raskin a neskôr ho viedol Jobs. Úspech Macintosha neskôr priniesol ukončenie výroby Apple II.

Napriek tomu, že Jobs bol zakladateľom a zdrojom inšpirácie v spoločnosti, bol postupne z Apple vytláčaný, čo súviselo najmä s jeho agresívnym a ľstivým správaním. 

steve jobs, steve wozniak

Steve Jobs a Steve Wozniak pri tvorbe prveho počítača Apple One 


Zlé obdobie Apple, vznik spoločnosti Pixar a NeXt 

Jobs bol síce predvídavý a charizmatický vizionár Apple, ale mnohí vtedajší zamestnanci spoločnosti ho považovali za nevyspytateľného a náladového manažéra. 

Zamestnanci Apple sa ho tak dokonca až tak báli, že sa vyhýbali chodeniu s ním tým istým výťahom, lebo sa obávali, že prídu o svoju prácu pred tým ako z neho vystúpia.

"Musíte sa prinúťit plánovať, akoby ste mali žiť ešte veľa rokov."

V roku 1985, po vnútornom zápase o moc bol Jobs odstavený z výkonného vedenia Apple. Ešte nejaký čas v Apple zotrval ako predseda predstavenstva, ale vylúčenie z riadiaceho procesu ho natoľko rozčuľovalo, že zo spoločnosti odišiel a predal vśetky svoje akcie. V roku 1986 kúpil 70 % spoločnosťi The Graphics Group, ktorú neskôr premenoval na Pixar za 5 miliónov dolárov (a ďalších 5 do nej investoval).

"Mojou prácou nie je byť dobrý na ľudí, mojou prácou je urobiť ich lepšími."

Po odchode z Apple Jobs založil novú počítačovú firmu: NeXT Computer. Spoločnosť NeXT vytvorila počítač NeXT workstation, ktorý bol podobne ako Apple Lisa technologicky pokročilý, ale nikdy sa nepresadil v predaji, čo bol dôsledok vysokých nákladov. 

pixar, next, steve jobs

Jobsova spoločnosť PIXAR a jej úspešné filmové projekty 


Apple volá: „Vráť sa Steve! Rok 1996“ 

V roku 1996 sa Steve vrátil späť do Apple po tom, ako za 429 miliónov dolárov Apple odkúpilo NeXT. Za krátky čas sa stal dočasným generálnym riaditeľom, no dlho zvažoval, či má toto miesto znova prijať. Firma bola dlhodobejšie v strate, preto hneď začal robiť výrazné zmeny. Stopol projekty ako napríklad Newton alebo OpenDoc. Vyhodil "laikov" a dosadil si veľa spolupracovníkov z bývalého NeXT-u. V roku 2000 sa stal oficiálnym výkonným riaditeľom firmy. 

"Zostaň hladný, zostaň bláznivý."


Jobsove novinky valcujú trh s IT až dodnes 

Vďaka svojej až prehnane punktičkárskej povahe sa začalo firme opäť znova dariť. Vyvinuli úspešný operačný systém Mac OS X, v októbri roku 2001 predstavili prenosný prehrávač iPod, ktorý sa stal celosvetovo úspešným fenoménom. S takým istým úspechom vydali v roku 2007 na trh mobilný telefón s dotykovým displejom iPhone. V roku 2010 vydali na trh populárny tablet iPad

imac, ipad, iphone

Steve Jobs 24. augusta 2011 oznámil v krátkom liste rezignáciu na post šéfa spoločnosti Apple takto: 

steve jobs, steve wozniak

Posledný list Steva Jobsa verejnosti sa stále nachádza v tlačových správach Apple, Inc.

Post opustil zo zdravotných dôvodov, kvôli pretrvávajúcej rakovine pankreasu. Nahradil ho Tim Cook, ktorého Steve Jobs odporučil. Hodnota akcií firmy prudko klesla po oznámení odchodu vizionára spoločnosti.

Dňa 5. októbra 2011 jeho rodina oznámila, že "Steve dnes v pokoji zomrel obklopený svojou rodinou."

 

Použité zdroje: [Steve Jobs profile: Apple's hard core; Walter Isaacson: Steve Jobs; Internet]

 

Diskusia
Kvíz

Aký iPhone používate?

Počet hlasov: 6476

iPhonemania.sk